Хрватскиот министер за здравство по појавата на труење со газирани пијалоци: Пијте вода

t

Откако едно лице претходно било хоспитализирано во болница во Риека поради сомневање за хемиска повреда на хранопроводникот поради консумирање загадена минерална вода во кафуле во Риека, медиумите вечерва објавија два нови случаи на труење, а пациентите се сместени во КБЦ Загреб, објави Индекс.

„Првиот случај беше во Риека. Станува збор за сериозни, корозивни повреди. Неговата состојба се следи, тој е стабилен“, рече тој. Берош вели дека во вториот случај состојбата е стабилна. Во третиот случај, вели, се работи за 38-годишен маж. Тие велат дека се уште не знаат дали причината е пиењето.

„Најважно е што немаме елементи со кои би можеле да ја предупредиме јавноста да биде внимателна со одредени пијалоци. Доколку некој чувствува некаква непријатност, нека се јави на лекар“, рече Берош.

„Доколку имаме информации за поврзаноста на овие настани, ќе соопштиме на јавноста“, рече тој. Тој вели дека не контактирал со никого од Кока-Кола. „Тоа не е моја работа“, рече тој. „Иако имаше еден случај, тој не беше загрижувачки. И ова можеби е случајност, но мора да бидеме крајно внимателни“, рече тој.

Тој бил прашан дали граѓаните можат да бидат безбедни. „Не можам да го кажам тоа во моментов, ниту некој друг. Имаме два пијалока во два града, флаширани во две земји… Најдобро е да се пие вода“, рече тој. „Најсериозниот случај е во Риека. Во вториот случај тоа не е загрижувачко. А третиот е сомнителен, допрва треба да се докаже“, рече тој.

Тој вели дека јавноста не била веднаш предупредена бидејќи прво требало да се провери за што се работи. „Овие два случаи во Загреб ги сменија околностите, нашата комуникација се промени, но не и нашите постапки“, вели Берош, додавајќи дека тие сериозно работат од првиот ден.

Вчера цел ден се испраќаа пораки. Кој е женскиот глас од пораките? „Тоа е криминално дело, апсолутно. Не само видеото, туку и сликите, треба да се провери автентичноста на тоа. Веќе се гледа дека приказната е насочена кон Риека, каде има неколку случаи, но тоа не е докажано,” рече министерот.

Крунослав Чапак, раководител на ХЗЈЗ го дополни министерот. „Сега можам да кажам дека ХЗЈЗ ги доби мострите доставени од Државниот инспекторат во попладневните часови. Тоа не се форензички примероци, кои се поврзани со жртвите, туку идентичните пијалоци земени на местото на настанот“, рече Чапак.

„Државниот инспекторат доколку констатира неправилности може да ги повлече производите од пазарот, не знаеме за што се работи сега, не можеме да кажеме да пиеме ова или она, секој може да пие вода од водоводната мрежа, тоа е точно“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус…

Во понеделникот околу 19 часот и 20…

Србија и Хрватска повторно “на нож”: Одбиено…

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ…

Србија ја прозва Хрватска за протерувањето на…

Министерството за надворешни работи на Србија денеска…

СТРАШНО: Ученици од Хрватска фотографирани како користат…

За време на неодамнешната посета на Вуковар,…

Хрватскиот министер кој предизвика тешка сообраќајна несреќа…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ на прес-конференција…