Цената на гасот падна под 500 долари за првпат од август 2021 година

t

Цените на гасот во холандската берза ТТФ денеска паднаа на 496,7 долари за илјада кубни метри, или 45,255 евра за мегават час за прв пат од 23 август 2021 година.

Според податоците на лондонската берза ICE, цените на гасот паднале за три отсто од почетокот на тргувањето, пренесува ТАСС.

Цената на гасот паѓа поради релативно потоплото време во регионот во оваа грејна сезона.

Во моментов, европските складишта за гас се полни 60,62 отсто, што е за 21,46 процентни поени повеќе од просекот во изминатите пет години, при што во нив се складирани вкупно 65,82 милијарди кубни метри гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Месото во ЕУ за една година поскапело…

Во февруари годинава, цената на месото во…

Цените на суровата нафта достигнаа петмесечен максимум

Цените на суровата нафта се зголемија за…

Законот за нефер трговски практики да важи…

Дел од трговците и добавувачите сметаат дека…

Реформа во Грција ги намали цените на…

Потрошувачите во Грција ќе забележат намалувања на…

Паднаа цените на нафтата

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа…