Цената на златото и понатаму расте, благ пад на цената на нафтата

t

Во најголем пад денеска се европските и американските берзански индекси, како и цената на нафтата, додека цените на златото го продолжија вчерашниот раст.

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:10 часот падна на 18.398,15 поени, лондонски FTSE 100 на 7.913,20 поени, францускиот CAC 40 на 8.180,11 поени, додека московскиот MOEX се искачи на 3.292,0 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дон Џонс пред денешното отворање на берзата падна на 39.282,33 поени, индексот S&P 500 на 5.203,58 поени, а вредноста на индексот Nasdaq на 16.315,70 поени.

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта паднала на 80.788 долари, а на нафтата „брент“ на 85.393 долари.

Европските фјучерси на гас се продаваа на отворањето на берзата ТТФ по цена од 27.100 евра за мегават-час.

Цената на златото порасна на 2.180,80 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата падна на 5,4110 долари за бушел (бушел е 27,216 кг).

Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08246, што е приближно исто како во вторникот, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цената на златото достигна ново рекордно високо…

Светската цена на златото повторно порасна на…

Се намалува цената на мазутот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и…

Кина и САД ја задржаа цената на…

Цените на нафтата се искачија над 84…

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…

Рекордна цена на златото

Златото на крајот на неделата достигна 2.417…