Цените на суровата нафта достигнаа петмесечен максимум

t

Цените на суровата нафта се зголемија за околу 1 отсто во понеделникот, при што американските фјучерси на суровата нафта WTI достигнаа петмесечен максимум на затворањето на тргувањето поради очекувањата дека економскиот раст во САД и Кина ќе ја поттикне побарувачката, додека залихите беа намалени поради намалувањето на производството во ОПЕК + земјите, како и поради украинските напади врз руските рафинерии.

Јунските фјучерси на нафтата достигнаа цена од околу 87,50 долари за барел во понеделникот, а цените продолжија да растат во вторник. Цената на нафтата „брент“ во вторникот наутро надмина 88,60 долари за барел, додека нафтата WTI се тргува по цена од околу 85 долари за барел, покажуваат податоците на специјализираниот портал OilPrice.

Минатонеделните податоци од американското Министерство за трговија покажаа дека индексот на цените на личната потрошувачка (PCE), претпочитаниот мерач на инфлација на ФЕД, значително се намали во февруари, со значително забавување на трошоците за услуги. Повеќето аналитичари оценуваат дека умереноста на индексот на цените треба да го стимулира економскиот раст и побарувачката на нафта.

Производната активност во Кина зајакна во март за прв пат по шест месеци, а Кина е најголемиот увозник на сурова нафта во светот. Експертите веруваат дека силната летна побарувачка за бензин и закрепнувањето на побарувачката на нафта може да ја поттикнат цената на нафтата до 100 долари за барел.

Побарувачката на нафта во Европа беше посилна од очекуваното и се зголеми за 100.000 барели дневно на годишно ниво во февруари, велат аналитичарите на Goldman Sachs. Кога станува збор за понудата, најголемиот извозник на нафта Саудиска Арабија би можела да ја зголеми официјалната продажна цена во мај.

Рускиот вицепремиер Александар Новак изјави дека нафтените компании во земјата ќе се фокусираат на намалување на производството наместо на извозот во вториот квартал со цел рамномерно да ги распределат намалувањата на производството со другите земји-членки на ОПЕК +.

Нападите со беспилотни летала од Украина уништија неколку руски рафинерии, што би требало да го намали извозот на руско гориво, бидејќи речиси милион барели дневно од рускиот капацитет за преработка на сурова нафта во моментов се неупотребливи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поскапува мазутот, останатите цени на горивата остануваат…

Малопродажните цени на бензините, дизелот и на…

Ова се новите цени на горивата од…

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за…

Се намалува ценaта на бензините и на…

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на…

Пониски цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и…

Кина и САД ја задржаа цената на…

Цените на нафтата се искачија над 84…