ЦЕНИТЕ РАСТАТ ПРЕКУ НОЌ, ШТЕДЕЊЕТО ЗАПОЧНА: НА ПАЗАР СЕ БАРААТ 2 ЈАБОЛКИ, 2 ЛИМОНА, 300 ГРАМА ОРИЗ

t

„Пари“ анализира колку се зголемиле цените на основните прехранбени производи од почетокот на годината

Цените на прехранбените производи кај нас рушат рекорди, додека Организација за земјоделство и храна при Обединетите нации забележува смирување на цената на храната. Во продавниците велат дека некогаш менуваат цени и по два пати неделно. Ниту замрзнатите маржи на основните производи не го спречија порастот на цените. Ако лани за илјадарка можевме да испазариме за 3, 4 дена, сега не стига ни за едно јадење. Оттука и граѓаните, но и дел од експертите сметаат дека Владата мора итно да реагира – по примерот на земјите од регионот да ги замрзне цените, а не маржите за трговците. Ако продолжи растот, ќе немаме ни за леб, е реченицата што се почесто може да се слушне во јавноста. За да заштедат граѓаните, талкаат од маркет на маркет и бараат да купат поевтино.

-Сите штедат, па дури и ние – продавачите. За сите е скапо. Веќе е секојдневние наместо на кило, овошје и зеленчук да се купува на парче, вели продавач на зелено пазарче. Доаѓаат и бараат 2 јаболка, 2 лимона, 300 грама ориз. Но ги разбираме. Платите се ниски, цените до плафон, велат продавачите.

Пари направи анализа, за колку се зголемени цените на основните производи од почетокот на годината до август.

Во јануари литар масло за јадење беше 100 денари, сега е 142 денари. 10 јајца се продава за 82 денари, сега се 145. Килограм кравји кашкавал чинеше 314 денари, во август се продаваше за 529. Септември се уште не е завршен, но цените не го следат трендот на светските берзи , каде полека се стабилизираат, туку, напротив, продолжија да растат.

Извор: Пари

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…