Објавено на:

ЦИА го криела нападот на Северен тек?

t

Три месеци пред диверзантите да го бомбардираат гасоводот Северен тек, администрацијата на Бајден дознала од близок сојузник дека украинската војска планирала таен напад на мрежата на подводни гасоводи, користејќи мал тим нуркачи кои директно се пријавиле на главниот командант на вооружените сили на Украина, пишува Вашингтон пост.

Деталите за планот, кои претходно не беа откриени, беа собрани во извештај од разузнавање на европска држава и споделени со ЦИА во јуни 2022 година. Се споменуваат најдеталните докази кои ја поврзуваат украинската влада со можен напад на Северен поток во Балтичкото Море, кој американските и западните власти го нарекоа дрзок и опасен чин на саботажа на енергетската инфраструктура на Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦИА и Мосад на разговори во Катар

Шефовите на ЦИА и Мосад се сретнаа…

Египет го отфрли предлогот на ЦИА за…

Египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси, наводно,…

Директорот на ЦИА ќе го посети Израел!

Директорот на ЦИА, Вилијам Џеј Барнс треба…

Вашингтон пост: ЦИА беше однапред информирана за…

Беспилотните летала со кои Украина удри на…

Вашингтон Пост: СБУ го организираше убиството на…

Вашингтон Пост цитирајќи изјави напишаа дека за…