Објавено на:

Црна Гора го доби првиот премиер Албанец

t

Пратениците во црногорскиот парламент денеска ги избраа членовите на 43-та влада на чело со премиерот Дритан Абазовиќ, лидер на Граѓанското движење УРА.

Новата влада ќе има 18 министерства, четворица потпретседатели и двајца министри без ресор. Нејзини членови се:

Вицепремиер за надворешни работи, европска интеграција и регионална соработка и министер за европски прашања Јована Маровиќ (ГП УРА), вицепремиер за економски систем и министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Владимир Јоковиќ (СНП), вицепремиер за политички Систем и внатрешна политика и министер Министерот за одбрана Рашко Коњевиќ (СДП) и потпретседателот задолжен за регионален развој и министер за капитални инвестиции Ервин Ибрахимовиќ (БС).

Предложени се Марко Ковач (СНП), министерот за внатрешни работи Филип Аџиќ (ГП УРА), министерот за финансии Александар Дамјановиќ (СНП), министерот за надворешни работи Ранко Кривокапиќ (СДП), министерот за економски развој и туризам Горан Ѓуровиќ (ГП УРА). за министер за правда.

Предложени се Василије Лалошевиќ (СНП), министер за јавна администрација, Мараш Дукај (Албанска листа), министер за труд и социјална заштита Адмир Адровиќ (БС), за образование Миомир Војиновиќ (СНП), за здравство Драгослав Шќекиќ, министер за култура. за министерка за спорт и млади и медиуми Маша Влаовиќ (непартиска) министерка за екологија, просторно планирање и урбанизам Ана Новаковиќ Ѓуровиќ (ГП УРА), министер за човекови и малцински права Фатмир Џека (Едногласна коалиција), министер за наука и технолошки развој Билјана Шчепановиќ (непартиска).

Зоран Миљаниќ (ЦИВИС) и Адријан Вуксановиќ (ХГИ) се предложени за министри без ресор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…