Објавено на:

Црна Гора ја пopaзи Македонија, остануваме без шанси за пласман во следната фаза на ЕП

t

Ракометната репрезентација на Македонија остана без шанси за пласман во следната фаза на Европското првенство (ЕП) откако загуби од Црна Гора (24-28) во рамки на второто коло на шампионатот на стариот континент. Нашиот национален тим по поразот од Словенија потклекна во уште еден дуел.

Повторно се покажа како кобна играта „падни-стани“ и многуте грешки кога требаше да се реализира. Македонија имаше лош старт, потоа фати приклучок во мечот, а кога требаше да биде најдобра и да направи пресврт – повторно ги загуби конците и контролата на настаните на теренот. Црна Гора ја забележа првата победа во меѓусебните пресметки на Европските првенства, или првата на последните девет меѓусебни натпревари. Исто така ова е втора победа за Црна Гора во историјата на Европските првенства.

Дуелот во „Феникс Арена“, каде македонските навивачи беа побројни на трибините и приредија одлична атмосфера, започна со серија грешки на нашите ракометари во фазата на напад и пет гола на Црногорците за само пет минути (1-5). Ѓоргиев, како и на натпреварот против Словенија, беше во стартниот состав на Лазаров, но повторно не се снајде најдобро, а на десната бековска позиција предност доби Серафимов место Велковски и одигра одлично во воведниот дел и ги постигна првите два гола за нашата селекција.

Со оглед на тоа дека техничките грешки во офанзивата беше почести, Лазаров беше приморан да менува и на местото на Ѓоргиев во игра го внесе Филип Кузмановски. Во прв момент ниту тоа не донесе резултат, затоа што Црна Гора продолжи со квалитетната игра и со голот на Анѓелиќ во 15. минута поведе со 3-8. Лазаров го искористи своето право на прв тајм-аут и направи нови промени во составот, па искусниот Миркуловски и Кузмановски со четири гола за само неколку минути ја вратија неизвесноста на натпреварот (7-10).

Во последните десет минути од полувремето се влезе со позитива на Црногорците од три гола (9-12), но Мартин Велковски и Цветан Кузманоски со своите први погодоци намалија на само еден негатива. До крајот на полувремето Црна Гора ја задржа контролата на паркетот и на одмор замина со еден гол позитива. На стартот на вториот дел Македонија преку Цветан Кузманоски изедначи за првпат (17-17). Во следниот период мечот беше игра на нерви. Во неколку наврати Македонија можеше и да го преземе водството, но следеа многу грешки. Грешеа и Црногорците, затоа паднаа мал број на голови.

Во 40. минута од мечот Црна Гора преку разиграните Вујовиќ влезе во серија од три гола и се врати на „плус три“ (18-21). Црната низа на нашиот национален тим ја прекина одличниот Мартин Велковски со шестиот гол на мечот од шестиот обид (19-21), па следеше добра одбрана, но Кузманоски не погоди за ново враќање во мечот. Тоа го казни Шеваљевиќ (19-22), додека потоа Македонија имаше одлична можност повторно да се доближи до противникот откако Црногорците добија две исклучувања, арно ама не се успеа во тоа благодарение на расположениот голман Небојша Симиќ кој царуваше меѓу стативите. Мора да се напомене и добриот учинок на Никола Митревски, но грешките во нападот го направија своето.

Најдобар стрелец кај Македонија беше Мартин Велковски со шест гола од седум обида, пред Цветан Кузманоски со пет гола, додека Филип Кузмановски и Мартин Серафимов стрелаа по три пати. Кај Црногорците, Милош Вујовиќ и Божо Анѓелиќ имаа по шест реализации. Последниот натпревар на ЕП 2022, Македонија го игра на 17 јануари. Противник ќе биде селекцијата на Данска која важи за главен фаворит за златото и воедно беше ривал на нашиот национален тим во квалификациите за овој голем ракометен настан.

извор: gol.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Македонија е меѓу подобрите на Балканот: Еве…

Грција има 114.12 тони резерви на злато,…

Франција е посветена на проширување на ЕУ…

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан,…

Рама: Конечен мир на Балканот ќе се…

Албанскиот премиер Еди Рама за Франс 24…

Столтенберг: НАТО ја разгледува можноста за зголемување…

НАТО ја разгледува можноста за зголемување на…