Објавено на:

Црно им се пишува: Доњецк предупредува за можна еколошка и хемиска катастрофа во Донбас – Бензенот ги уништува белите дробови!

t

Народната милиција на Доњецк апелира: Можна е еколошка катастрофа во Донбас!

Во случај да не се отстрани инцидентот во фабриката за кокс во Авдејевка во Донбас, постои голема можност да дојде до еколошка и хемиска катастрофа, изјави претставникот на Народната милиција на Народна Република Доњецк, Едуард Басурин.

„Земете го, на пример, вчерашниот случај на Авдеевка. Реално, може да дојде до голема еколошка и хемиска катастрофа. Во случај бензенот од резервоарот да се излее на земја, тогаш тоа ќе се почувствува не само во Доњецк, Јасиноват и Макеевка. „Ако ветрот дува на другата страна, бензенот лесно се пренесува преку воздухот и ги уништува белите дробови при вдишување“, изјави Басурин на телевизијата „Русија 1“.

Претходно, Народната милиција на ДНР објави дека украинските војници го блокирале пристапот за да не можат пожарникарите да го изгаснат пожарот во фабриката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Објавени договорите за прием на четирите региони…

Објавени се договорите со регионите на ДНР,…

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

(Фото) Се пишува историја: Лидерите на Доњецк,…

На церемонијата на потпишување договори за пристапување…