ЦУK: Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани на Осоговските планини

t

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК беше известен дека неколку лица враќајќи се од настан на „Царев Врв“ на Осоговски планини имале дефект на возилото и истите побарале помош. Даден е совет лицата да се јават на бројот 112 за да се утврди нивната локација. Откако се лоцирани, лицата се пронајдени во добра состојба и истите со возило на ДСПС „Осогово“ се вратени во викенд населба ,,Пониква”. Нивното возило заради дефект е оставено на местото каде се најдени и дополнително ќе го отстранат сопствениците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУK: Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани на…

Денеска, во 16.15 часот од лицето за…

(Видео) Повторно евакуиран Ист Гејт Мол

Трговскиот центар „Ист гејт“ повторно евакуиран, овојпат…

Драматично спасување од завеан автобус во Србија:…

Пожарникарите-спасувачи ноќеска евакуираа граѓани од завеан автобус…

Најмалку 30 предвремено родени бебиња евакуирани од…

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска…

Вулканска ерупција во Исланд, прогласена вонредна состојба

Експертите изразија стравување дека вулканска ерупција, која…