Чавушоглу: „Турција нема да дозволи Балканот да се врати во деведесеттите години“

t

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, коментирајќи го сегашниот пораст на тензиите на Балканот, рече дека Турција нема да дозволи регионот да се врати во деведесеттите години од минатиот век, јавува Агенција Анадолија.

„За жал, тензиите се во пораст, првенствено во Босна и Херцеговина. Турција е меѓу водечките земји кои можат да преговараат со сите страни во БиХ, Србија и Косово. Ќе продолжиме со разговорите со сите и со нашата конструктивна улога во смирувањето на тензиите“, рече Чавушоглу во Анкара.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…