Чавушоглу: „Турција нема да дозволи Балканот да се врати во деведесеттите години“

t

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, коментирајќи го сегашниот пораст на тензиите на Балканот, рече дека Турција нема да дозволи регионот да се врати во деведесеттите години од минатиот век, јавува Агенција Анадолија.

„За жал, тензиите се во пораст, првенствено во Босна и Херцеговина. Турција е меѓу водечките земји кои можат да преговараат со сите страни во БиХ, Србија и Косово. Ќе продолжиме со разговорите со сите и со нашата конструктивна улога во смирувањето на тензиите“, рече Чавушоглу во Анкара.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган му се закани на Западот поради…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше…

Додик: Немам против Курти да си игра…

Претседателот на Република Српска Милорад Додик денеска…

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Уапсен Албанецот кој пукаше од автомобил во…

Полицијата во Грачаница приведе лице кое синоќа…

Србите од регионот, меѓу кои и пратеникот…

Србите од Хрватска, БиХ и Република Српска,…