Честитка од Претседателот Пендаровски по повод Свети Сава

t

Претседателот Пендаровски им го честита на припадниците на српската заедница во Македонија празникот Свети Сава.

Во продолжение честитката од Претседателот:


“Почитувани сограѓани од српска националност,

Дозволете во мое лично име и во името на сите граѓани на Република Северна Македонија најсрдечно да ви го честитам националниот ден на Србите во Република Северна Македонија – Свети Сава и да ви посакам празникот да го поминете пред сѐ во добро здравје, исполнети со радост и со среќа.

Денот на првиот српски архиепископ, просветител и духовник — Свети Сава, 27 јануари, е повеќе од национален ден на српската заедница во Република Северна Македонија. Тоа несомнено е еден од најзначајните духовни и национални празници на српскиот народ. Токму преку своите традиции, обичаи и богатото духовно и културно наследство, Србите, како неизоставен дел од мултиетничка Република Северна Македонија, ја збогатуваат нашата култура и оставаат печат во општественото живеење.

Почитувани,

Посакувам мудроста, духовноста и истрајноста на Свети Сава да бидат мотивација и пример за надминување на сите искушенија и тешкотии и да нѐ инспирираат во постигнувањето мир, хармонија и благосостојба.

Нека е честит 27 јануари, денот на Свети Сава.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски оствари средба со шведската амбасадорка Кристин…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската…

Пендаровски по повод 16 Мај: Да создаваме…

Овој датум нè потсетува дека нема простор…

Македонските здруженија и партии од Албанија со…

Во пресрет на големиот празник, Христовото воскресение…

Средба на претседателот Стево Пендаровски со австриската…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Каролине…

Се огласи Пендаровски: Русија да ги прекине…

Ставот на претседателот Стево Пендаровски по повод…