Објавено на:

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на Украина еден милион парчиња артилериска муниција

t

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ достават на Украина еден милион парчиња артилериска муниција во следните 12 месеци, изјавија денеска дипломати на ЕУ за ДПА.

Земјите треба веднаш да испорачаат муниција од нивните постоечки залихи во земјата разурната од војна.

Дополнително, земјите-членки на ЕУ треба заеднички да купат повеќе гранати од калибар 155 mm во следните шест месеци за да ја поддржат Украина на подолг рок.

Земјите од ЕУ треба да бидат делумно рефундирани за нивните испораки на муниција преку фонд на ЕУ кој служеше во изминатите месеци за финансирање на испораките на оружје за Киев.

Првичните планови предвидуваат дека вкупно две милијарди евра (2,1 милијарда долари) треба да се стават на располагање за муниција за поддршка на Киев.

Договорот доаѓа поради загриженоста дека Украина би можела да остане без важни видови муниција во блиска иднина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…