Објавено на:

Шаленберг: ЕУ не смее да го заборави Западен Балкан

t

Австрискиот министер за надворешни работи, Александар Шаленберг изјави дека Европската унија има одговорност не само кон Украина, туку и кон земјите од Западен Балкан, коментирајќи ја вчерашната поддршка на Киев од лидерите на Франција, Германија, Италија и Романија.

„ЕУ не смее да потпадне под геостратешкиот „тунелен поглед“. Ние имаме одговорност не само кон Украина, туку и кон земјите од Западен Балкан, кои се кандидати веќе неколку години“, објасни Шаленберг.

Александар Шаленберг истакна дека сега мора да биде јасно дека процесот на проширување е од посебно значење, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…