Шаленберг од Скопје: ОБСЕ е на апарати

t

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг оцени дека ОБСЕ е „на апарати“ и дека и по решавањето на проблемот со претседавачот, таа меѓународна организација се уште не е спасена.
ОБСЕ е на апарати за одржување во живот“, изјави Шаленберг по пристигнувањето во Скопје, каде утре ќе учествува на Министерскиот самит на ОБСЕ.

Тој рече дека очекува поголема посветеност на организацијата и најави дека тоа ќе го покаже преку пакет за поддршка на новиот претседавач Малта.

Според него, договорот за претседавање со ОБСЕ за следната година е убаво и елегантно решение кое покажува дека ниту една земја не сака да ја уништи таа организација.

Тој додаде дека од почетокот на војната во Украина, земјите-членки се занимаваат само со ова – како да не се удават ОБСЕ.

Тој нагласи дека ОБСЕ мора да работи поефикасно, бидејќи во моментов 80 отсто од неговата активност се користи само за сопствен опстанок.

Тој ја образложи и одлуката на Македонија, со која завршува претседавањето, министерот да го покани шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на Самитот.

„Ние како Запад не смееме да ги избегнуваме средбите со Русите. Тенденцијата да потонеме во сопствената ехо-комора е опасна по живот. Во Оебс се води дипломатија што јас ја поддржувам, а тоа е класичен мултилатерализам“, објасни Шаленберг.

Тој посочи дека е потребен „повеќе, не помалку ОБСЕ“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОБСЕ е спасена

ОБСЕ е спасена. Со овие зборови Претседавачот…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

(Фото) Аеродромот како во воена состојба: Странските…

Странските делегации кои присуствуваа на Самитот на…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…