Објавено на:

Шамар од Франција: Процесот на пристапување на Украина во ЕУ може да трае 15-20 години

t

Процесот на пристапување на Украина во Европската унија може да потрае 15 или 20 години, изјави Клемент Бон, министер за европски прашања во француското Министерство за надворешни работи.


„Морате да бидете искрени… Ако кажеме дека Украина ќе влезе во ЕУ за 6 месеци, една година или 2 години, тоа нема да биде точно. Веројатно ќе бидат потребни 15 или 20 години, тоа е многу долг процес. “, рече Бон во неделата, на радио станицата Радио Ј.Претходно францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека процесот на пристапување на Украина во ЕУ може да потрае неколку години, па дури и децении. Во тој поглед, тој повика на создавање на нова „европска политичка заедница“ која би можела да ја прифати Украина во своите редови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Кличко од Али Екпрес: Му се јавувал…

Според портпаролката на Гифи, Лиза Фрихс, првите…

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз…

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше…