Објавено на:

Шарл Мишел утре на инаугурацијата на гасоводот во Александрополис

t

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел утре ќе отпатува за Аександрополис на покана на премиерите на Македонија, Грција и Бугарија, Димитар Ковачевски, Киријакос Мицотакис и Кирил Петков и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, јави дописничката на МИА од Брисел.

Мишел ќе присуствува на инаугурацијата на изградбата на гасоводот за течен природен гас, чија цел, според ЕУ, е подобрувањето на инфраструктурата и набавката на гас за целиот југоисточноевропски регион.

Проектот за гасовод во Александрополис е од клучна важност за ЕУ во момент кога главна цел е независност од рускиот гас.

-Проектот ќе понуди нови извори и рути за набавка на природен гас и ќе ја зголеми безбедноста на набавката во Грција, Бугарија и другите земји во регионот, изјавија од кабинетот на Мишел.

Претседателот на Европскиот Совет заминува во Александрополис на покана на премиерите на Грција, Македонија и Бугарија, односно Мицотакис, Ковачевски и Петков, како и на претседателот на Србија, Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ЕУ нема да постои, “империјата” е…

Јас секогаш сум се борела за суштината,…

(Во живо) Тешки муабети со Мирка Велиновска!

Следете ја во живо денешната епизода на…

ДСЗИ не констатирал грешки во третирањето на…

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

Се преврте патничко моторно возило

Нова непосакувана ситуација на македонските патишта... Предмалку…