Шведска го затвори случајот „Северен тек“, Данска и Германија

t

Шведска, Данска и Германија спроведоа одделни истраги за експлозиите на Северен тек 1 и 2. Единствениот резултат од официјалната истрага е дека се упатува на саботажа. А Шведска официјално објави дека става крај на истрагата. Русија вели – ги чекаме резултатите од германската истрага.

Гасоводите Северен тек 1 и 2, кои ги поврзуваат Русија и Германија со цевки директно под Балтичкото Море, беа оневозможени од повеќекратни експлозии во септември 2022 година. Гасоводи беа оштетени во шведските и данските води, а во атмосферата истече големо количество метан. По речиси една и пол година истражување, шведското обвинителство соопштува дека нема резултати и дека истрагата е прекината.

„Злосторствата не се насочени против безбедноста на земјата, јавните активности или други шведски интереси. Заклучокот од истрагата е дека Шведска нема јурисдикција и затоа истрагата треба да се затвори“, соопшти шведското државно обвинителство.

Германските и данските истраги засега продолжуваат. Светските медиуми потсетуваат дека досегашните резултати се многу лоши и дека минатата година потврдија официјалните Стокхолм и Копенхаген: трагите од експлозивот пронајдени на лице место убедливо покажуваат дека се работи за намерен чин и дека се работи за саботажа.

„Ние и помогнавме на полицијата во тоа. Дополнително, имаме објава на локалната Фејсбук страница овде на островот за жителите, каде што полицијата прашува дали жителите овде имаат фото или видео документација од пристаништето и пристаништето за одредени датуми. што е од 16. до 18 септември 2022 година“, изјави администраторот на Кристијансен, Сорен Тим Андерсен.

За Русија тоа е терористички напад, па во неколку наврати побара меѓународна истрага од сите три земји, што беше одбиено. За Москва сега е најважно какви резултати ќе постигне Германија.

„Шведска изгуби многу во врска со таа диверзија. Сега треба да видиме како самата Германија ќе реагира и колку темелно ќе пристапи кон истрагата. Германските даночни обврзници и германските компании страдаат без овој гас“, вели портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Американскиот новинар Сејмур Херш прв објави статија за истрагата за гасоводите „Северен тек“. Херш дознал дека во летото 2022 година, за време на воените вежби на НАТО во Балтичкото Море, американските нуркачи поставиле експлозив под гасоводот, кој бил активиран три месеци подоцна од Норвежаните. Соединетите Американски Држави остро го побија ова – исклучувајќи каква било поврзаност со експлозиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тројца навивачи избодени во Германија: Напаѓачот ги…

Тројца навивачи беа избодени со нож во…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Германија од 2000 година до сега отпишала…

Од 2000 година Германија на странските држави…

Германија го враќа доброволниот воен рок

Германското Министерство за одбрана денеска презентираше предлог…