Објавено на:

Шведска официјално стана членка на НАТО, Русија порача дека ќе следува одговор

t

Протоколот за прием на Шведска во НАТО стапи на сила, соопшти Стејт департментот.
Така, оваа скандинавска земја стана 32-та членка на Алијансата. Церемонијата на подигнување на шведското знаме во седиштето на НАТО во Брисел ќе се одржи на 11 март.
Да потсетиме дека Шведска и Финска аплицираа за членство откако Русија започна специјална операција во Украина.


Финска влезе во НАТО на 4 април минатата година.
Апликацијата на Шведска немаше поддршка од Турција и Унгарија. За Турција, поддршката на Стокхолм за курдските групи, како и нејзината поддршка за извозот на оружје, беше контроверзна. Промената се случи кога Шведска, за време на преговорите со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, се согласи да придонесе за активирање на процесот на пристапување на Турција во ЕУ во замена за ратификација.


Турција ја одобри апликацијата на Шведска во јануари.
Во Унгарија долго време против членството на Шведска беа пратениците кои веруваа дека Шведска шири лаги за Унгарија.
Претседателот на Унгарија, Тамаш Сујок, го потпиша документот во средата.


Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу неодамна изјави дека Русија, во светло на изградбата на воениот потенцијал на НАТО во близина на нејзините граници, презела мерки за зајакнување на групата во северозападните и западните стратешки правци, со формирање на воените окрузи Ленинград и Москва.
„Поради зголемувањето на воениот потенцијал на НАТО во близина на руските граници, проширувањето на сојузот со влезот на Финска, а во иднина и на Шведска, презедовме чекори за зајакнување на групата во северозападниот и западниот стратешки правец“, рече Шојгу на состанокот на военото раководство на Русија.
И шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, рече дека како одговор на приемот на Финска и Шведска во НАТО, Русија ќе распореди дополнително оружје во неодамна формираните воени области.
Тој додаде дека е интересно како Финска и Шведска веднаш ја замениле својата неутралност, која им служела со децении и им ја обезбедувала добрата репутација, со членство во НАТО.
Децениските добрососедски односи пропаднаа“, заклучи Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

ДЕТАЛИ ЗА МАСОВНИОТ НАПАД НА РУСКАТА ВОЗДУХОПЛОВНА…

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

(Видео) Арсовски до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте против…

Ако сте против Преспанскиот договор имате 80…