Објавено на:

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во Русија

t

“Шел” го напушта рускиот пазар!

Британската нафтена компанија „Шел“ ги затвори сите свои бензински пумпи во Русија, објави деловниот весник РБЦ, повикувајќи се на прес-службата на компанијата.


Минатата недела, енергетската компанија соопшти дека се согласила да ги продаде своите 411 бензински пумпи во Русија на вториот по големина производител на нафта во земјата, Лукоил.

Тој забележува дека повеќе од 350 луѓе вработени во Шел Нефт ќе продолжат да работат за новиот сопственик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…