Шефицата на кабинет на бугарскиот премиер открива: Се формираат пет работни групи за преговори со Македонија

t

Сакаме да отпочнеме конструктивен дијалог. Ова го изјави Лена Бориславова, шефица на кабинет на бугарскиот премиер Кирил Петков на темат за односите со Република Македонија.

Таа увери дека бугарските ставови и позиции ќе бидат заштитени, а постоечката рамка ќе биде надградена со формирање на 5 работни групи за дискусија на конкретни теми.

Лена Борислава истакна дека подготовката и организацијата на овој процес беше и причина за посета на Скопје на советникот за надворешна политика на Премиерот Кирил Петков – Весела Чернева, одржана на 2 јануари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор…

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи…

Нашите соседи здружени против нас? Радев: Со…

Бугарија работи активно, вклучително и на највисоко…

Донев: Бугарија не се откажува од Шенген,…

Критериумите за пристапување во Шенген, кои се…

ОМО Илинден со барање до Ковачевски: И…

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на…

Бугарски писател ги шокираше Бугарите: Историски сме…

Писателот Стефан Цанев од Бугарија во гостување…