Објавено на:

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција: Украина мора да победи во конфликтот со Русија

t

Министрите за надворешни работи на Велика Британија и Франција, Дејвид Камерон и Стефан Сежурне предупредија дека поразот на Киев во конфликтот со Русија може да се смета за пораз на Западот.


„И двајцата сме многу јасни: Украина мора да победи во оваа војна. Ако Украина загуби, сите ние губиме“, пишуваат министрите во текст за весникот „Телеграф“.
Камерон и Сежурне, исто така, посочија дека Франција и Обединетото Кралство ќе ја потврдат својата „непоколеблива“ поддршка за Киев на самитот на Европската политичка заедница во јули. Според министрите, западните земји мора да направат „уште повеќе“ за да ја поразат Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…