Објавено на:

Шефот на НАТО: Ако Босна и Херцеговина сака да влезе во НАТО, мора да исполни два услова

t

Босна и Херцеговина е земја која го активира Акциониот план за членство во НАТО, а за да стане членка мора да се исполнат два услова, а тоа е спроведување на потребните реформи и граѓаните и властите во БиХ да го сакаат тоа , изјави денеска главниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

„Босна и Херцеговина има статус на земја која го активираше МАП, а целта на МАП е БиХ да стане членка на НАТО“, изјави Столтенберг по средбата со претседавачот со Претседателството на БиХ, Денис Беќировиќ. За да може една земја да стане членка потребно е да исполни два услова, едниот е реално да се спроведат потребните реформи.

„БиХ треба да продолжи со реформските напори и мислам дека е важно да се разбере дека зајакнувањето на владините институции, зајакнувањето на мултиетничката природа на, на пример, вооружените сили е добро за земјата без оглед на нејзиното членство во НАТО , и и помага на Босна и Херцеговина на нејзиниот пат кон ЕУ“, рече Столтенберг.

„Вториот услов е тоа да го сакаат граѓаните на Босна и Херцеговина и политичките власти. Мораме да разбереме, иако членството не е нешто што ќе се случи утре, дека напорите што се прават за членство ќе ја зајакнат БиХ, ќе ја стабилизираат земјата и ќе помогнат во влезот во ЕУ“, додаде генералниот секретар.

Беќировиќ рече дека огромното мнозинство граѓани на БиХ го поддржуваат членството во НАТО.

„Полноправното членство е еден од стратешките надворешнополитички приоритети на Босна и Херцеговина. Така одлучија државните органи на БиХ и тие одлуки беа изгласани на тој начин што за нив гласаа претставници од двата ентитети и претставници на сите народи во БиХ. Затоа, имаме многу јасна правна рамка, државните органи на Босна и Херцеговина ги усвоија сите потребни правни, стратешки и концептуални документи во областа на одбраната“, рече Беќировиќ.

Тој додаде дека ги поддржува проактивните акции на НАТО, вклучително и мерките за одвраќање, како и можното присуство на силите на НАТО во воените бази во Босна и Херцеговина. Посочи дека Босна и Херцеговина во последните дваесет години работи на приближување до НАТО.

„Сега сме пред вратата на НАТО и треба да ја искористиме оваа шанса за доброто на сите граѓани и народ на Босна и Херцеговина“, рече Беќировиќ и го повика НАТО на неговата земја да и испрати покана за членство.

Генералниот секретар Столтенберг изрази длабока загриженост за „континуираните сецесионистички политики и реториката на поделби“. „Тоа е непромислено и опасно, го поткопува тешко постигнатиот напредок и ги кочи реформите што би биле од корист за вашите граѓани“, рече Столтенберг.

Тој додаде дека сите политички лидери мора да работат заедно за зачувување на единството и заштита на националните институции, што е од клучно значење за мирот и безбедноста во земјата и за стабилноста на Западен Балкан.

Иако претставниците на Република Српска претходно гласаа за законите што ја водат БиХ кон членство во НАТО, во последните десет години во тој ентитет преовладува мислењето дека БиХ треба да остане неутрална и да ја следи Србија, која прогласи воена неутралност. Во 2017 година, Националното собрание на РС донесе резолуција за воена неутралност на тој ентитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУК: Жителите на Куманово да не пијат…

Утрово, денеска, до Центарот за управување со…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…