Школите во Србија воведуваат пракса каква што воведе Коневски во Аеродром – ќе се интонира химната пред почеток на часови

t

Собранието на Србија синоќа усвои сет закони од областа на образованието, меѓу кои се и измените на Законот за основите на образовниот систем со кои се дефинира – учебната година да започнува на 1 септември со химната на Србија.

Во случај образовната институција да не ја изведе химната ќе треба да платат предвидени казни од 100.000 до милион динари (од 850 до 8.500 евра).

Исто така, казна од 25.000 динари (212 евра) до 100.000 динари (850 евра) може да се казни и директорот на училиштето, односно одговорното лице.

„Предложено е на почетокот на воспитно-образовната работа што се одвива во текот на учебната година, што почнува на 1 септември, да се изведува химната на Република Србија, со цел да се развие националниот идентитет на учениците, како и свеста и чувство на припадност кон Република Србија“ се наведува во образложение на законот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Србија ја бојкотира ЕУ: Нема да учествува…

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени…

Продолжува драмата во српската репрезентација: Влаховиќ демантира…

Српскиот репрезентативен напаѓач Душан Влаховиќ ги демантираше…

Српската “шљивовица” стана светско културно наследство

УНЕСКО ја запиша српската шљивовица на Репрезентативната…

Курти: Ако Србија реши да нè нападне,…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека не…