Објавено на:

ШОК за Русија: Украина тврди дека е ранет Валериј Герасимов, врховниот командант на армијата

t

Валери Герасимов, врховен командант на руската армија, наводно бил ранет во Украина.

Веста за наводното ранување ја објави германски Билд, повикувајќи се на украински медиуми и официјални претставници. Информациите засега не се потврдени. Сепак повеќе медиуми јавуват дека Герасимов (66) наводно бил погоден од шрапнел во десната нога. Нема опасност по неговиот живот, се додава. Веста за ранувањето на Герасимов ја објави и поранешниот украински министер за внатрешни работи, Арсен Аваков.

Повредите, пишува „Дејли Мејл“, се случиле вчера во близина на Изум. Во истиот напад на командниот центар на руската армија, според советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Антон Герашченко, загинале неколку високи руски воени офицери.

Герашченко не пишува за ранувањето на Герасимов, но вели дека се знае дека бил таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…