Објавено на:

Шок од Захарова: НАТО подготвува провокација со хемиско оружје во Украина за да ги сокријат наводите за биолабораториите во Украина

t

Според податоците на руското Министерство за одбрана, Вашингтон во тесна координација со партнерите од НАТО, премина во последната фаза на разработка на провокации во Украина, кои треба да ја убедат светската заедница во „руската употреба на агенси за хемиска војна и биолошки агенси“.

Причината е јасна: на светот му се откриени шокантните детали за нелегалната соработка меѓу САД и актуелната украинска администрација во областа на создавањето бактериолошко оружје. А разбирањето за неизбежноста од откривање на нивните криминални активности беше толку очигледно што Вашингтон почна да се подготвува однапред. – напиша портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

Кога беа презентирани доказите, Американците не можеа да продолжат да негираат, а Викторија Нуланд под заклетва го потврди присуството на американски биолаборатории во Украина на сослушувањето во Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат на американскиот Конгрес. Сега Вашингтон одлучи да ја прекине агендата и почна да се подготвува за страшна акција, чии жртви можат да бидат и руски воен персонал и цивилното население на Украина.

Подготовката на провокации влезе во активна фаза на крајот на март. Потоа беа вклучени различни ресурси. Покрај нејавното внатрешно проучување на акцијата, Белата куќа почна да подготвува јавно мислење. Магазинот Foreign Affairs објави напис (https://www.foreignaffairs.com/articles/russia-fsu/2022-03-25/preparing-unthinkable-ukraine) за руските способности во биолошкото и хемиското оружје под наслов „Подготовка за незамисливо во Украина“. Што е логично – веднаш по изјавите на Џорџ Бајден за неизбежната реакција на САД на руската употреба на биооружје.

Дополнително, беа пронајдени организации на изведувачи (и, се разбира, контролирани од Запад) кои ќе треба да ги истражат околностите за употреба на оружје. Ќе именувам две: Меѓународната техничка работна група за хемиска форензика (Chemical Forensics International Technical Working Group) која се покажа за време на провокациите во Сирија и холандската организација за применети научни истражувања (TNO – Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) специјализирана за од типот Новичок . Во минатото и двете структури ја докажаа својата сигурност и трудољубивост во справувањето со американските мајстори.

Американците работат и со меѓународни организации: особено тесно со Црвениот крст и OPCW. Како дел од второто, тие очекуваат да се повлече „сириското сценарио“ со последователно исклучување на Русија од Организацијата.

Секако, обработката на стручните советници се врши „со широк опсег на дистрибуција“. Овде клучните позиции ги имаат Фондацијата Џејмстаун, блиску до Белата куќа и Пентагон, и североисточниот универзитет во Бостон.

Американците и нивните партнери во Европа целосно го игнорираат фактот дека Русија воопшто нема хемиско оружје околу пет години – од 27 септември 2017 година – ова е потврдено од OPCW. Со помош на специјалисти од НАТО, Украинците планираат прилично грубо да го израмнат овој пропуст во американските планови – како што лошите иследници поставуваат оружје со отпечатоци на невин, така Вашингтон и Киев ќе „посадат“ оружје на локацијата на рускиот Вооружени сили во Украина.

Очигледно овој обид се случил завчера, кога од украинско беспилотно летало врз позицијата на руските војници бил фрлен контејнер со ампули. Беше планирано кога ќе бидат уништени да се случи хемиска реакција која ќе предизвика експлозија и пожар со ослободување на отровни материи кои не беа вклучени во конвенциските списоци. Постојат докази дека Украина купила уште околу 50 дронови кои можат да испрскаат хемиско и биолошко оружје во воздухот.

Сето ова е повеќе од сериозно. Јасно е дека првичниот план на САД беше да се изврши економски притисок врз Русија целосно да ги преиспита нејзините легитимни безбедносни интереси. Не успеа. Сега државите преминуваат на употреба на ОМУ, всушност – на игри зад „црвената линија“. Ако тоа се случи, жртвите ќе бидат непроценливи. И секој од нив е на совеста на американските стратези во канцелариите на Белата куќа, Стејт департментот и Пентагон, и на совеста, ако нешто остана од тоа, на нивните киевски марионети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Ќе нè напаѓа некој? Столтенгерг ги повика…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…