Објавено на:

Шолц му се обрати на Путин: Време е да заврши војната!

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц објави дека на виртуелниот самит на лидерите на Г20 го повикал рускиот претседател Владимир Путин да ја прекине специјалната воена операција и да ги повлече војниците.


„Претседателот на Русија денеска учествуваше на видео-конференција на лидерите на земјите од Г-20, за прв пат од почетокот на инвазијата на Украина. Апелирав до претседателот Путин да ја запре инвазијата на Украина и да ги повлече силите од територијата на Украина за конечно да заврши војната“, рече Шолц на заедничката прес-конференција со италијанската премиерка Џорџа Мелони.


Тој, исто така, додаде дека Германија се залага за „траен и праведен мир“ во Украина врз основа на Повелбата на ОН. Дополнително, според Шолц, Германија и Италија ја потврдуваат својата подготвеност да ја поддржат Украина онолку колку што е потребно.
Потсетуваме, Путин на виртуелниот самит на Г20 рече дека Русија никогаш не се откажала од мировните преговори со Украина, додека Киев јавно објави дека се повлекува од преговарачкиот процес. Во Украина беше потпишан претседателски декрет со кој се забрануваат преговори со Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…