Објавено на:

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но се правилен потек

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин ќе испраќа оружје во Украина сè додека е тоа потребно.

Тој рече дека неговото патување во Киев минатата недела и неговата средба со украинскиот претседател Володомир Зеленски јасно покажале дека Украина ѝ припаѓа на Европа.

„Западот не прифаќа насилен напад врз Украина“, рече тој во говорот пред Германската индустриска асоцијација додавајќи дека поради тоа Украина е многу снабдена со оружје и се воведуваат санкции кон Русија.

„Овие санкции функционираат. Да, овие санкции и нам ни нанесуваат штета. Тие им штетат на нашите компании, но се правилен потег“, рече тој.

Шолц заклучи дека Германија ќе продолжи да ја поддржува Украина со испраќање оружје сè додека на земјата ѝ е потребна поддршка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…