Објавено на:

Шолц: Техничките пореметувања не смеат да го загрозат снабдувањето на гас

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека неговата влада ќе се погрижи да ги елиминира техничките проблеми кои би можеле да го ограничат снабдувањето со гас преку гасоводот Северен тек.

„Во моментов се соочуваме со намалување на количината на гас што се испорачува за Германија и другите западноевропски земји, поради технички проблеми. Тоа може да биде случајност, но не мора да биде. Ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата и направиме се што можеме за да се осигураме дека не постои.технички причини за овие ограничувања“, изјави Шолц за германската агенција ДПА, пренесува ТАСС.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин…

Шолц со пофалби за политиката на Меркел:…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц планира да ги поттикне другите членки…

Европската унија треба да го олесни пристапувањето…