Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ за Украина

t

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на Киев се ограничени, според шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес.

ЕУ можеби нема доволно средства за да ја продолжи својата финансиска поддршка на Украина, сигнализираше шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес во интервју за весникот Ел Паис објавено во неделата.

Според Албарес, кој ја коментираше предложената распределба на нов пакет помош од 50 милијарди евра (53,8 милијарди долари) за Киев, блокот можеби ќе треба да ги преиспита своите приоритети.

„Ние сме во раните фази на дискусија за оваа повеќегодишна финансиска рамка. Украина има многу важни потреби кои до сега ги покривавме. Сепак, средствата се ограничени, а приоритетите мора да се анализираат“, изјави функционерот.

Тој истакна дека иако земјите-членки на ЕУ „се согласуваат да ја задржат поддршката за Украина онолку долго колку што е потребно“, исто така е точно дека ескалацијата на непријателствата меѓу Израел и Палестина во Газа „го префрли фокусот“.

Албарес додаде дека решението за конфликтот во Украина „е одлука што е само во рацете на Русија“, но сигнализираше дека блокот веројатно нема да се откаже од политиката на санкции за да ја принуди Москва да ја прекине воената операција.

„Не можеме да дозволиме да се нарушат основните принципи како суверенитетот или територијалниот интегритет во Европа. Би било враќање назад. Нема да се откажеме“, изјави тој. Официјалниот претставник, исто така, вети дека ќе го поддржи апелот на Украина за членство во ЕУ.

Лидерите на 27-те земји од ЕУ се очекува да разговараат дали да започнат преговори со Украина и Молдавија за нивниот пристап во блокот на претстојниот самит на 14-15 декември. Унгарија отворено се спротивстави на овој потег, а премиерот Виктор Орбан ја нарече Украина „една од најкорумпираните земји во светот“. Будимпешта, исто така, го блокираше доделувањето на новиот пакет помош на ЕУ за Киев и многупати предупреди дека обидите на Брисел да го реши конфликтот со Русија со сила се осудени на неуспех.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ,…

На 1 мај 2004 година мојот претходник…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…