Објавено на:

Шпанија му кажа “НЕ” на НАТО: Не планираме да испратиме војска во Украина, таа не е членка на Алијансата

t

Во Шпанија е премногу драматизирано испраќањето на шпански бродови во Црното Море во врска со ситуацијата околу Украина, се работи за обично учество во мисиите на НАТО, изјави министерката за одбрана на таа земја Маргарита Роблес. Како што вели тој, никогаш не се размислувало за испраќање шпански сили на украинска територија.

„Сценариото за испраќање единици на НАТО на територијата на Украина никогаш не е разгледано. Во Повелбата на Алијансата постои член 5, кој вели дека кога ќе се случи напад врз земја-членка, другите членки мора да реагираат. Но, во овој случај, Украина не е дел од НАТО. А тоа сценарио – шпанските трупи да бидат во Украина – никогаш не е разгледано. Мислам дека е премногу драматизирано“, изјави Роблс во интервју за радио станицата „Онда серо“.

Според министерот, претерано се внимавало на вестите за шпанските бродови бидејќи „многумина во земјата не знаат какво е учеството на Шпанија во НАТО“.
Таа потсети дека Шпанија долги години учествува во постојани поморски групи во Медитеранот.

Во рамките на таа мисија моментално пловат патролниот брод „Метеоро“, фрегатата „Блас де Лезо“ и миноносецот „Села“, објасни Роблс, додавајќи дека Шпанија долго време учествува во патролирањето на балтичкиот воздушен простор.
Претходно, шпанскиот министер за одбрана изјави дека официјален Мадрид, во врска со ситуацијата околу Украина, го забрзал испраќањето на воени бродови во Црното Море во рамките на мисијата на НАТО.

Таа рече и дека Шпанија може да учествува во распоредувањето на воздушната мисија на НАТО во Бугарија, доколку се донесе таква одлука. Министерот напомена и дека Шпанија е секогаш вклучена во сите распоредувања организирани од НАТО, а истовремено повика на деескалација на ситуацијата околу Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во неделата изјави дека НАТО не знае кои се вистинските намери на руската влада во однос на Украина, но дека Алијансата не планира да испрати војници во Украина во случај на воен конфликт меѓу Киев и Москва.

Во последно време, Западот ја обвинува Русија дека наводно подготвува инвазија на Украина и дека Москва значително го зголемува своето воено присуство во близина на границите на Украина. Русија решително ги отфрла овие обвинувања како неосновани и опасни и нагласува дека ги преместува воените сили на своја територија во согласност со Уставот и дека Западот сето тоа го користи како изговор за натамошно проширување на Исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…

„Фато Котидијано“: Италија би можела да ѝ…

Италија би можела да ѝ испорача на…

Стејт департмент: Русија „не е подготвена“ за…

Портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер, вели…