Објавено на:

Шпанскиот репрезентативец Jамал ​ стана најмладиот стрелец во историјата на европските првенствa

t

Ламин Јамал, фудбалскиот препрезентативец на Шпанија, стана најмладиот стрелец на еден голем фудбалски турнир, кој вечерва постигна гол против француската репрезентација во полуфиналниот натпревар на Европското првенство.

Тој вчера имаше точно 16 години и 362 дена. Претходниот рекорд на големите натпреварувања го држеше славниот Пеле, кој на Светското првенство против Велс постигна гол за Бразил на 17 години и 239 дена.

На Европското првенство најмлад стрелец до сега беше Швајцарецот Јохан Вонлантен, кој имаше 18 години и 141 ден кога постигна гол, исто така против Франција, на ЕП 2004 година.

Јамал ​​собори цела серија рекорди оваа година, како за шпанската репрезентација, така и за неговиот матичен клуб – Барселона.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Победникот на вечерашното европско првенство ќе добие…

Шпанската фудбалска репрезентација вечерва има можност да…

Спортско попладне: Финале на Вимблдон, па финале…

Денеска со почеток во 15 часот се…

Шпанскиот репрезентативец Jамал ​ стана најмладиот стрелец…

Ламин Јамал, фудбалскиот препрезентативец на Шпанија, стана…

Англија прва, Данска и Словенија без победа…

Англија со една победа, Данска и Словенија…

Шпанскиот парламент ќе расправа за признавање на…

Предлогот на групата каталонски пратеници „Јунтс“ до…