Шпионcкa драма во Русија, 111 луѓе прогласени за странски агенти

t

Русија денеска на листата на странски агенти ги додаде новинарката Таисја Бекбуталова, две членки на панк групата Пуси рајот Надежда Толокоњикова и Вероника Никулшина, сатиричарот Виктор Шендерович и колекционерот на уметнички дела Марат Гелман. На листата странски агенти сега имаа 111 имиња.

– Овие лица систематски доставувале документи до непознат круг луѓе и добивале финансиски средства од странство, наведе руското Министерство за правда.


Законот за странски агенти е од 2012 година, квалификацијата потсетува на непријатели на народот од советско време, првично се применуваше на невладините организации, а потоа беше проширена на медиуми и поединци.

Организациите за слобода на изразувањето ја обвинуваат руската Влада дека Законот го користи како инструмент за замолчување на критичарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нашите војници не треба да гинат за…

"Администрацијата на Бајден е подготвена да оди…

Русија на готовс, армијата спремна за акција

Во рускиот западен воен округ започна планирана…

Бугарија вонредно го свика Советот за безбедност…

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков, го свикува…

Макрон со предлог до Путин за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе му предложи…

Позади завесите: Што всушност „матат“ Американците и…

Одлуката на Вашингтон да евакуира дел од…