Објавено на:

Штајнмајер вети непоколеблива поддршка за Израел од Германија

t

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер вети непоколеблива поддршка на Германија за Израел во неговата војна во Газа за време на заедничката прес-конференција со израелскиот претседател Ицак Херцог во Ерусалим, јави ДПА.

„Се солидаризираме со Израел“, рече Штајнмаер. „Тоа не е само со Израел како жртва на тероризмот. Нашата солидарност е и со Израел, кој се брани, кој се бори против егзистенцијална закана“.

Штајнмаер ја даде изјавата по зголемените критики за однесувањето на Израел во Појасот Газа, во кое загинаа илјадници цивили, јави ДПА.

Шефот на германската држава изјави и дека е неопходно да се заштитат цивилите во Појасот Газа и да се обезбедат основните животни потреби. „Ова го бара меѓународното хуманитарно право. Затоа е добро што договорениот прекин на огнот сега се користи за таа цел“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…