Објавено на:

Што се случува?! – Американската држава го потврди постоењето на хавански синдром, ЦИА-шите, вработените во Пентагон и Стејт департментот ќе добиваат по 100/200 илјади американски долари

t

Американската влада наскоро ќе им исплати обештетување на оние кои страдаат од „синдромот на Хавана“ – кластер на необјаснети симптоми пријавени од некои странски службеници и нивни роднини – при што некои би требало да добијат повеќе од 100.000 долари, објавија неколку медиуми.

Стејт департментот се подготвува да понуди исплати меѓу 100.000 и 200.000 американски долари на вработените со „квалификациски повреди“ поврзани со синдромот, според неименувани официјални лица цитирани од Асошиетед прес, Вашингтон пост, Ен-би-си и други агенции. Меѓутоа, отштетата првично ќе биде ограничена на вработените во Стејт департментот и нивните зависни лица, а конкретните износи ќе се одредуваат според сериозноста на повредите.

Само околу 20% од оние кои пријавиле симптоми на синдромот Хавана работеле за Стејт департментот, а повеќето други се вработени во Пентагон или ЦИА, кои имаат свои политики за такви медицински прашања, според АП.

За време на доверливиот брифинг во четвртокот, заменик-директорот на ЦИА Дејвид Коен и помошникот директор на ФБИ Алан Колер ги информираа сенаторите за необјаснетата болест, која администрацијата на Џо Бајден колективно ја нарекува „аномални здравствени инциденти“. Други функционери од Стејт департментот и ЦИА, исто така, им рекоа на пратениците дека владата наскоро ќе обезбеди план за обештетување на жртвите од синдромот Хавана, според Пост, кој беше првиот што ги пријави исплатите со шест цифри.

Тој план ќе се заснова на Актот ХАВАНА, закон потпишан од претседателот Бајден минатата година, кој ги овласти шефовите на Стејт департментот и ЦИА да одлучат кој е подобен за компензација. Иако нацрт-законот постави краен рок во април за службениците да предложат систем за плаќања, тие допрва треба да го финализираат планот.

Синдромот Хавана првпат беше пријавен од дипломати кои служеа во американската амбасада во Хавана, Куба, во 2016 година, со симптоми како главоболки, вртоглавица, тинитус и вртоглавица, како и проблеми со видот, слухот и рамнотежата. Некои, наводно, претрпеле долгорочно оштетување на мозокот.

Кон крајот на 2020 година, панел од Националните академии на науки, инженерство и медицина заклучи дека уредот со „насочена, импулсна радиофреквентна енергија (RF) енергија“ е веројатниот виновник зад болеста, што ги натера медиумите да шпекулираат дека Русија или Кина ослободиле ново, строго тајно оружје на американски цели. Сепак, други експерти изразија сомнеж за хипотезата за „насочена енергија“.

Други теории исто така беа изнесени. Додека Асошиетед прес објави аудио во 2017 година од звук сличен на штурецот за кој се тврди дека е „звучен напад“ врз американските дипломати во Куба, пар експерти ја прегледаа снимката и утврдија дека бучавата не звучи само како инсекти, туку всушност е Повик за парење на машкиот штурец со кратка опашка од Индија.

Кубанските научници ги отфрлија тврдењата дека зад синдромот можеби стојат тајни звучни оружја, наведувајќи дека „нема научен доказ за напади“ и дека симптомите се поврзани со масовна психоза меѓу американските службеници и нивните роднини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гејминг-индустријата на Србија ги удвои приходите минатата…

Минатата година српската индустрија за игри заработила…

Водителка пронајдена мртва во стан во Белград

Безживотното тело на Б.Ј. (1977) е пронајден…

Вучиќ ни се налути: Коспонзорството на резолуцијата…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ коментирајќи го…

Даштевски: ДИК е подготвена да спроведе фер,…

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…