Што се случува во САД? – Регистрирани над милион заразени од Ковид-19 во еден ден…

t

Во текот на изминатите две недели, бројот на случаи на инфекција со Ковид-19 на дневна основа во Соединетите држави се зголемува.

Круната беше дијагностицирана кај рекорден милион луѓе во понеделникот, според Блумберг.

Според најновите податоци на американското Министерство за здравство и човечки услуги, повеќе од 103.000 луѓе во моментов се хоспитализирани со Ковид-19, за прв пат по речиси четири месеци.

Претходниот еднодневен рекорд беше околу 591.000 случаи.

Во понеделникот, американската Администрација за храна и лекови (ФДА) објави дека издаде итно одобрение (EUA) за дополнителната вакцина Pfizer-BioNTech против новиот коронавирус за адолесценти на возраст од 12 до 15 години.

Во текот на изминатите седум дена, американските здравствени власти пријавија 2,14 милиони нови инфекции со Ковид-19 со просечен дневен број од скоро 320.000 во услови на зголемена преваленца на варијантата омикрон.

Омикрон првпат беше откриен во Јужна Африка кон крајот на ноември. Светската здравствена организација го опиша како „варијанта за загриженост“ поради екстремно големиот број мутации. И покрај повеќекратните забрани за патување во Африка, оттогаш е откриена нова варијанта во Европа, Азија и Америка. Здравствените експерти од различни земји велат дека варијантата омикрон е многу пренослива, но произведува поблаги симптоми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…

Лукашенко тврди: САД не ѝ дозволуваат на…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави денеска…

(Видео) Кирилов: Документите покажуваат дека Американците “си…

Новообјавените документи ги потврдуваат американските обиди за…

САД го поздравуваат договорот меѓу Косово и…

САД го поздравуваат постигнатиот договор меѓу Косово…

Османи: САД имаа значаен придонес во постигнувањето…

Косовската претседателка Вјоса Османи им се заблагодари…