Објавено на:

Што се случува со Зеленски, дали почна да ја губи поддршката од САД?

t

Зеленски само што пристигна во Вашингтон каде се очекува да побара дополнителна помош за Украина.
Но оваа посета ја засенуваат неколку интересни детали по кои се разликува од ланската негова посета во Вашингтон, и тоа:

Нема закажана заедничка прес конференција во Белата Куќа помеѓу Зеленски и Бајден, како што тоа беше случај претходната година.

Нема да има обраќање на Зеленски пред Конгресот, како што беше случај при неговата посета на Вашингтон претходната година. Меккарти го одбил барањето за негово обраќање пред Претставничкиот дом.

Дали Зеленски почна да ја губи сесрдната и бланко поддршка од САД поради неуспешната летна офанзива или има некакви други причини што не можема да ги видиме?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган ги критикува САД бидејќи ја блокираа…

Невозможен е праведен свет со Америка во…

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…