Објавено на:

Ѓоковиќ е гладен за нови победи: Откри што му е целта!

t

Новак Ѓоковиќ со чиста цел пристигна на завршниот Мастерс во Торино. Да освои уште еден трофеј и да заврши на првото место на АТП-листата, за која му е потребна само една победа во претстојните три натпревари. Но, Новак немаше да биде тоа што е и каде е, ако не ги имаше секогаш највисоките цели.


Најдобриот и најголемиот во историјата на белиот спорт се уште е „гладен“ како што беше на почетокот на кариерата. Сега има нови, млади сили, па и на 36 години се однесува како млад човек на теренот и држи лекција кога ќе излезе и ќе земе рекет.
Осумте најдобри сезонава кои се изборија за учество на турнирот во Торино имаа заедничка конференција, а јасно е дека Новак прв доби збор.

„Целта е да ја завршиме сезоната како прва во светот и се надевам дека ќе успеам во тоа. Ми треба една победа, се надевам дека ќе се случи. Секако, јасно е дека би сакал да го освојам овој турнир“, изјави Ѓоковиќ, кој моментално е лидер на АПТ листата со 11.445 бодови, втор е Шпанецот Карлос Алкараз, кој има 8.455 бодови.
Новак досега има освоено дури шест финални турнири, додека дури седум пати завршил на првото место на крајот на годината. Тој учинок сака да го подобри во Италија, каде минатата година беше најдобар на истото место.


„Сакам да се натпреварувам, сакам спорт. Тоа е навистина мојата најголема мотивација. Постигнав и срушив многу рекорди и тоа е одлично. Дури и кога ќе го напуштам тенисот, ќе можам да размислувам за се што сум направил и можам да бидам благодарен. Навистина немам притисок да продолжам да се натпреварувам, но сепак имам желба. Играм на високо ниво, така што плочите очигледно се таму како голема инспирација. Несомнено. Сè уште сакам да ја пишувам историјата на тенисот и сакам да видам до каде можам да стигнам“, изјави Новак.
Ѓоковиќ, кој се натпреварува во Зелената група, а прв ривал в недела ќе му биде Данецот Холгер Руне, го освои финалниот турнир во 2008 година, потоа три пати по ред од 2012 до 2015 година во Лондон, како и во 2022 година во Торино.
Во групата со Ѓоковиќ се и Стефанос Циципас и Јаник Синер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…