Објавено на:

Ѓоковиќ, и покрај сѐ, остана на врвот, Федерер со најлош пласман на АТП ранг-листата од 2001 година

t

По завршувањето на првиот годинашен Грен слем, на ранг-листата на АТП во првите десет позиции има само една промена. Беретини од седмото напредуваше на шестото место на сметка на Рубљев.

И натаму лидер е Ѓоковиќ кој го пропушти Австралија опен поради проблеми со визата.

Ветеранот Роџер Федерер падна на 30-то место, што е негова најлоша позиција од јануари 2001 година.

Пласман на најдобрите 10 тенисери во светот:
1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 11 015 бодови
2. Данил Медведев (Русија) 10 125
3. Александар Зверев (Германија) 7 7804. Стефанос Циципас (Грција) 7 170
5. Рафаел Надал (Шпанија) 6 875
6. Матео Беретини (Италија) 5 278
7. Андреј Рубљов (Русија) 4 830
8. Каспер Руд (Норвешка) 4 065
9. Феликс Оже-Алиасиме (Канада) 3 923
10. Јаник Синер (Италија) 3 705.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Калин Ивановски не успеа да се пласира…

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде…

Падна Ѓоковиќ: Данил Медведев е светски рекет…

Рускиот тенисер Данил Медведев се искачи на…

Фриц Зергел се сомнева во Надал: Користел…

Германскиот лекар, Фриц Зергел го сомничи Рафаел…

Тениски атракции во Скопје во јуни и…

ТЕНИСКИ АТРАКЦИИ ВО СКОПЈЕ ВО ЈУНИ И…

Надал не ја завршува кариерата: Ќе играм…

Рафаел Надал нема да ја заврши кариерата…