Објавено на:

Ѓоковиќ, и покрај сѐ, остана на врвот, Федерер со најлош пласман на АТП ранг-листата од 2001 година

t

По завршувањето на првиот годинашен Грен слем, на ранг-листата на АТП во првите десет позиции има само една промена. Беретини од седмото напредуваше на шестото место на сметка на Рубљев.

И натаму лидер е Ѓоковиќ кој го пропушти Австралија опен поради проблеми со визата.

Ветеранот Роџер Федерер падна на 30-то место, што е негова најлоша позиција од јануари 2001 година.

Пласман на најдобрите 10 тенисери во светот:
1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 11 015 бодови
2. Данил Медведев (Русија) 10 125
3. Александар Зверев (Германија) 7 7804. Стефанос Циципас (Грција) 7 170
5. Рафаел Надал (Шпанија) 6 875
6. Матео Беретини (Италија) 5 278
7. Андреј Рубљов (Русија) 4 830
8. Каспер Руд (Норвешка) 4 065
9. Феликс Оже-Алиасиме (Канада) 3 923
10. Јаник Синер (Италија) 3 705.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…