Објавено на:

Ѓоковиќ купи 80% од данска компанија за развој на третмани против Ковид-19

t

Тенисерот Новак Ѓоковиќ купи 80 проценти од данската биотехнолошка компанија QuantBioRes.

Тоа е компанија што развива медицински третмани против Ковид-19.

Ѓоковиќ купи 80 отсто од компанијата во јуни 2020 година, изјави нејзиниот извршен директор Иван Лончаревиќ, без да наведе колкава е инвестицијата.

Компанијата вработува 11 истражувачи кои работат во Данска, Австралија и Словенија, рече Лончаревиќ.

Тој истакна дека Квантиорес развива терапија, а не вакцина против коронавирусот. Компанијата развива пептид, што спречува коронавирусот да зарази човечка клетка, а во текот на летото очекува да започне со клинички испитувања во Велика Британија, јави Бета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косовски државјани уапсени во Македонија, криумчареле кафе,…

Денеска (24.07.2024) околу 03:50 часот на магистрален…

Бајден позитивен на Ковид

Претседателот на САД, Џо Бајден, се тестираше…

Грчките здравствени власти предупредуваат на наглото зголемување…

Властите во Грција предупредуваат на зголемено ширење…

Ѓоковиќ со силна поддршка за српските фудбалери…

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, присуствува…

Сестрата што изнесуваше цитостатици од Онкологија доби…

Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е…