Објавено на:

Ѓоковиќ нема да може да настапува ниту на Ролан Гарос

t

Првиот тенисер на АТП ранг-листата, Новак Ѓоковиќ, лесно може да се случи да не настапи на ниту еден гран слем турнир годинава доколку не се вакцинира против коронавирус, бидејќи и на Ролан Гарос ќе биде задолителна вакцинацијата.

Француските власти донесоа одлука сите професионални спортисти, домашни и странски да бидат вакцинирани доколку сакаат да учествуваат на спортските настани во оваа земја, а тоа го вклучува и вториот годинешен гран слем турнир, Ролан Гарос кој ќе започне на 22 мај.

Пред неколку дена, организаторот на Ролан Гарос најави дека ќе овозможи учество на невакцинирани против ковид-19 тенисери и тенисерки кои би биле сместени во „меур“, но таа одлука експресно беше сменета. Одлуката ја соопшти француската министерка за спорт, Роксана Марсинену.

„Ќе работиме заедно за зачувување на конкуренција и ќе бидеме амбасадори на овие мерки на меѓународен план“, напиша Марсинену на Твитер.

Претседателот на Тениската федерација на Франција, Жил Моретон истакна дека нема да биде можно да се настапи на Ролан Гарос со медицинско изземање, што значи дека единствен услов за настап е тенисерите и тенисерките да бидат вакцинирани против ковид-19.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ со силна поддршка за српските фудбалери…

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, присуствува…

Новак Ѓоковиќ веќе е опериран, се надева…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ утрово е опериран…

ЃОКОВИЌ ЌЕ ГО ОПЕРИРА КОЛЕНОТО И ГО…

Новак Ѓоковиќ ќе го оперира повреденото десно…

СПЕЦИЈАЛЦИ УПАДНАА НА ТРЕНИНГ НА НОВАК, ПРОВЕРУВААТ…

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска игра…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…