Објавено на:

Ѓоковиќ: Одам по сите рекорди, затоа не ме сакаат

t

По триумфот на Мастерсот во Париз, се чини дека нема таква болка и тој здравствен проблем што може да го спречи Новак Ѓоковиќ да го направи она што го наумил, а тоа е секогаш, исклучиво патот до титулата.


Талон Грикспор, Холгер Руне и Андреј Рубљов му земаа по сет, но и во тие моменти веројатно никој не се осмели да помисли дека српскиот ас ќе загуби некој од тие мечеви.
Иако во тој момент беше со милји оддалечен од својот најдобар тенис, пот на лицето, тешко дишење, сè укажуваше дека се мачи, но и покрај сè, стисната тупаница и она познато татнеж го пробија Париз.


Градот во кој Новак ги руши сопствените рекорди. Тој стигна до својата седма титула во француската престолнина, а вкупно 97. во кариерата, и додека за некои тоа е знак дека оваа блескава кариера е при крај, за Новак тоа е знак дека мора да продолжи, бидејќи тој е Уште само 12 титули до претекнување на Џими Конорс и стана тенисер со најмногу трофеи во историјата на белиот спорт.
„Одам по сите можни рекорди, се што можам да соборам. Никогаш не сум имал проблем да го кажам тоа и веројатно затоа луѓето не ме сакаат. Не се преправав дека сум некој, да кажам дека тоа не ми е целта, а потоа да се однесувам поинаку… Секогаш се трудев да бидам во склад со она во што верувам“, јасно и гласно изјави Новак во Париз.
Тоа беше делумно одговор на зачестените изјави на Рафаел Надал, кој секогаш остава простор за пораз кога зборува за повреди. Дополнително, славниот Шпанец неодамна изјави дека Новак би бил фрустриран доколку не го собори рекордот по број на Грен слемови, додека тој наводно не е таков.


Српскиот ас е свесен дека желбата на Надал за рекорди можеби е поизразена од неговата, но додека Рафа гореше од преголема желба, Новак молчеше, страдаше и работеше.
Молчеше додека го клеветат во Австралија и Америка, страдаше додека го спречуваа да игра затоа што не беше вакциниран (Австралија опен, УС Опен, Индијан Велс, Мајами, Синсинати) и што е најважно, целото тоа време работеше на самиот себе, неговиот тенис, неговата ментална сила, бидејќи многу добро знаеше дека ќе се врати.


А кога се врати, прво одбра каде ќе игра, внимателно избираше само големи турнири и на нив пристигна само со една цел – да ги освои!
Настапи на 11 турнири и го освои трофејот на шест од нив три Грен слемови.
Трофеите беа уште послатки таму каде што не беа посакувани, еден од нив е во Париз. Публиката за време на турнирот не беше најљубезна кон Новак, но тој им го даде епитетот „специјален“ и се обидуваше да ги игнорира до крајот на турнирот.
Својата поддршка ја имаше на трибините со кои секоја победа ја славеше како да му се најблиски членови на семејството, што е единствено само за него бидејќи ниту еден друг тенисер нема толку близок однос со навивачите.
За српските фанови тој секогаш имаше порака пред камера со која докажуваше дека колку и да е далеку знае од каде добива најмногу енергија, поддршка и љубов.


На 37-годишна возраст, кога на некои би им било доста, Новак покажува невиден глад. Иако би било природно да се каже дека српскиот ас нема да може да игра уште многу години, по таков триумф во Париз би било ризично да се каже такво нешто бидејќи Новак може да се навреди.
Веќе не знам во која фаза од кариерата сум“, изјави Новак, кој очигледно уште еднаш увидел дека може да игра колку што му посакува срцето.


Во Париз боледуваше од стомачен вирус, „ние обичните луѓе“ веројатно тешко ќе станевме од кревет со тој вирус, но некој со тој вирус, но и многу други проблеми што ги покажа низ годините, не само што игра, туку освојува и титули.
Нека се подготви Торино! – пишува Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Одам по сите рекорди, затоа не…

По триумфот на Мастерсот во Париз, се…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…