Објавено на:

Ѓоковиќ останува на слобода: Ќе се натпреварува на Австралија опен и ќе атakува на деветтата титула?

t

Новак Ѓоковиќ нема да добие решение за депортација од Австралија, изјавиле сигурни извори на на весникот „Ејџ“ од Австралија, и новинарот Ентони Галовеј, додека неговиот колега Пол Сакал изјавил дека Ѓоковиќ наскоро ќе биде слободен човек.

Ѓоковиќ немаше време да ја прослави победата во Австралија, бидејќи веднаш по судењето беше објавено дека министерот за имиграција Алекс Хок има дискреционо право да му ја одземе визата на српскиот тенисер.


Ова го потврдија државните правобранители, но Хок не го искористи истото право во рок од четири часа по судската одлука, објави Сакал.

Новак, доколку нема неочекувани промени, ќе учествува на Австралија опен во 2022 година, каде ќе атакува на деветтата титула во Мелбурн, а 21. на Грен слем турнирите во кариерата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралиски тенисер удри младо момче со топка

Австралискиот тенисер Ник Кирјос удри момче од…

Австралија со пpeдупредување за своите граѓани, што…

Федералната влада во Канбера ги предупреди сите…

Австралија го депортира Новак, но Холандија го…

„Новак Ѓоковиќ е добредојден во Ротердам“, изјави…

И по заминувањето Ѓоковиќ пpoблеми за Австралија:…

Отвореното првенство на Австралија денеска започна без…

(Фото+Видео) По пpoблемите во Австралија, Ѓоковиќ душевниот…

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ престојува во…