Ѓоковиќ пишува историја: Победа и рекордна титула во Торино!

t

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на сите времиња, го освои седмиот трофеј на Завршниот турнир во Торино победувајќи го Италијанецот Јаник Синер во два сета со 6:3, 6:3.
Ѓоковиќ на најдобар можен начин го круниса турнирот каде го доби и пехарот за најдобар играч на годината, поставувајќи рекорд со седум трофеи кои ги подели со својот голем ривал Роџер Федерер.


Покрај тоа, Ѓоковиќ му се реваншираше на младиот Италијанец за поразот во групната фаза на натпреварувањето, но и обезбеди бесплатна лекција по тенис бидејќи го „понесе со себе“ во полуфиналето со победата над Холгер Руне во последното коло. од првиот дел од турнирот.
Беше виден спектакуларен дуел во пресметката на генерациите, Ѓоковиќ уште еднаш го покажа сиот раскош на својот талент, квалитет и искуство, додека Синер на моменти изгледаше подготвен да се бори за статусот најдобар светски тенисер во иднина.


Ѓоковиќ одигра брилијантен прв сет, брејк веќе во четвртиот гем, а работата ја заврши во деветтиот со 6:3.
Вториот сет беше далеку потежок, иако Новак го започна со брејк, имаше и три во третиот гем, а Синер имаше две од тие можности во шестиот.
Ѓоковиќ неутрализираше се, следеше 15-минутна партија во која српскиот тенисер пропушти две брејк шанси, но во деветтата не и ја искористи првата шанса да го заврши мечот и да ја освои титулата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Српскиот патријарх ги крстеше децата на Новак…

Фотографиите на социјалните мрежи ги објави протосингелот…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…