Објавено на:

Ѓоковиќ пpeceче и си ја отвори дyшaта – не сакам веќе дезинфopмации

t

Новак Ѓоковиќ проговори за наводите и обвинувањата во медиумите поврзани со позитивниот ПЦР тест што го направил на 16 декември минатата година. Тој ја објасни ситуацијата за, меѓу другото, да престане ширењето на „постојани дезинформации“, но и за повеќе да не биде напаѓано неговото семејство.

Изјавата на Ѓоковиќ ви ја пренесуваме во целост и без уреднички корекции:

„Сакам да ги коментирам постојаните дезинформации за моите активности и присуството на настаните во декември пред позитивниот ПЦР тест за ковид. Оваа дезинформација треба да се коригира, особено за да се намали загриженоста на јавноста за мојот престој во Австралија, но и да се каже нешто за работите што го повредуваат и го загрижуваат моето семејство.

Сакам да нагласам дека дадов се од себе за да ја осигурам безбедноста на сите и да се придржувам до правилата поврзани со тестирањето. Бев на кошаркарски натпревар во Белград на 14 декември, по што беше пријавено дека неколку луѓе биле позитивни на Ковид-19. И покрај тоа што немав никакви симптоми на ковид, направив брз антиген тест на 16 декември кој беше негативен, но како дополнителна претпазливост направив официјален, одобрен ПЦР тест истиот ден.

Следниот ден бев на тениска манифестација во Белград за да доделувам награди на деца, а пред да одам на тоа место направив брз антигенски тест, кој беше негативен.

Немав никакви симптоми и се чувствував добро и до после тој настан не бев информиран за позитивниот ПЦР тест. Следниот ден, 18 декември, бев во мојот тениски центар во Белград за да го исполнам ветувањето дадено на „Тимот“ за интервјуа и фотографирање. Ги откажав сите други настани освен средбата со „Тимот“.

Чувствував обврска да дадам интервју за „Тим“ за да не го разочарам нивниот новинар, но секогаш внимавав да бидам на доволно растојание, додека постојано носев маска, освен кога ме фотографираа. Иако веднаш по интервјуто извесен период заминав во изолација, кога подобро ќе ја разгледам ситуацијата, ова беше моја грешка и прифаќам дека требаше да ја одложам оваа обврска.

Што се однесува до мојата декларација за патување, мојот тим ја достави за мене, како што им кажав на службениците за имиграција по пристигнувањето, а мојот агент искрено се извинува за искрената грешка што ја направи кога го означи погрешното поле за избор за моите патувања пред да пристигнам во Австралија. . Ова беше човечка грешка и секако не намерна.

Во моментов живееме во предизвикувачки времиња во глобална пандемија и понекогаш се случуваат вакви грешки. Мојот тим денеска достави дополнителни информации до Владата на Австралија за да се расчисти се. Чувствував потреба да се осврнам и да ги расчистам сите сомнежи, но повеќе нема да се огласувам поради почитта што ја имам кон австралиската влада и нивните власти и тековниот процес.

Секогаш ми беше чест и привилегија да играм на Австралија Опен. Играчите, навивачите и заедницата го сакаат Австралија Опен. Не само Викторија и Австралија, туку и низ целиот свет, и јас само сакам да имам можност да се натпреварувам со најдобрите играчи во светот и да играм пред една од најдобрата публика во светот“.

Ѓоковиќ доби позитивен тест за ковид ПЦР на 16 декември 2021 година и врз основа на тоа, тој влезе во Австралија со медицинско ослободување на почетокот на оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ со силна поддршка за српските фудбалери…

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, присуствува…

Новак Ѓоковиќ веќе е опериран, се надева…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ утрово е опериран…

ЃОКОВИЌ ЌЕ ГО ОПЕРИРА КОЛЕНОТО И ГО…

Новак Ѓоковиќ ќе го оперира повреденото десно…

СПЕЦИЈАЛЦИ УПАДНАА НА ТРЕНИНГ НА НОВАК, ПРОВЕРУВААТ…

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска игра…

МВР: Згрозени сме од лагите што ги…

Министерството за внатрешни работи со демант на…