Објавено на:

Ѓоковиќ си се пофали: Одиграв фантастично

t

По натпреварот и пред доделувањето на трофејот и завршната церемонија, Новак Ѓоковиќ изјави:

-Играв фантастично. Тактички беше сосема поинаку во однос на групната фаза, бев остар од стартот, одлично сервирав, имав шанса за двоен брејк, работите се искомплицираа, но ја задржав присебноста. Не беше лесно да се игра пред ваква публика, ме прекинаа меѓу сервиси, имаше се, но јас се кренав и тоа е најважно. Играв добро и ја исполнив целта. Ментално добро се подготвив. Ако сакам да останам во овој спорт, треба да се радувам, на следната страница… А тоа е нашата репрезентација и моите пријатели со кои сакам повторно да го освојам Дејвис купот, на радост на нашиот народ кој дава ми е голема поддршка.

Тој зборуваше и за своите деца кои го поддржуваа од трибините за време на турнирот, а често беа „во кадар“:

Тие се толку добри, гледаат тенис последните неколку дена и јас сум воодушевен“. Отсекогаш сум сакал да играм пред нив, сега се на возраст кога се свесни што се случува. Благодарен сум што сум татко на два прекрасни ангели кои ми даваат сила во животот“, изјави Новак.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Српскиот патријарх ги крстеше децата на Новак…

Фотографиите на социјалните мрежи ги објави протосингелот…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…