Ѓоковиќ ќе биде дeпopтиран, Австралија не му дозволи влез во земјата

t

На светскиот рекет број 1 на Новак Ѓоковиќ му беше одбиена визата и дека тој ќе биде депортиран од Австралија во четврток.

Адвокатите на Ѓоковиќ се во процес на оспорување на одлуката, потврди извор запознаен со ситуацијата.

Одлуката доаѓа по загриженоста за доказите што го поддржуваат неговото ослободување од вакцина, како и потенцијално погрешното барање за виза.

Владата на Викторија тврдеше дека го одбила барањето доцна во ноќта да ја спонзорира визата на светскиот број 1 неколку часа пред тој да слета во Мелбурн околу 23.30 часот.

20-кратниот победник на грен слем, кој доби ослободување да игра на Австралија опен овој месец, беше испрашуван од претставници на австралиските гранични сили во соба на аеродромот во Мелбурн најмалку до 5 часот наутро.

Додека мал медиумски метеж се собра при меѓународните пристигнувања на аеродромот во Мелбурн, таткото на Ѓоковиќ, Срѓан Ѓоковиќ, за српски медиум изјави дека неговиот син бил одвоен од неговиот тим и одведен во соба каде што останал под вооружена стража.
„Новак моментално е во просторија во која никој не може да влезе“, изјави тој за Б92. Тренерот Горан Иванишевиќ објави слика на Инстаграм од аеродромот во 5 часот наутро со наслов „не е највообичаеното патување“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тинејџерка избодела соученик во училиште во Перт

15-годишно девојче е обвинето дека избодело 16-годишно…

Австралија им се извини на жртвите од…

Скандалот со талидомид е „едно од најтемните…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…