Јакимовски: Децидно сум против бирање на претседател во Собрание! 

t

Претседателот на државата, неговата сила и функција мора да извира од граѓаните. Ако извира од партиите, тие и ќе му ја земаат силата, вели претседателскиот кандидат Стевчо  Јакимовски во вчерашното гостување во „360 степени“ на МРТ1.

– Децидно сум против бирање на претседател во Собрание, нагласи Јакимовски.

Според него ДУИ кога не знае што да каже се фаќа за руски влијанија.

– Балансерот нема врска со руски влијанија и тој е пробиен веќе одамна, бројот на Албанци во администрацијата е далеку над тој број утврден со Балнсерот и сметам дека не само Балансерот, туку и дека мора да прекинеме со партиски вработувања, вели Јакимовски кој додаде дека плитиката треба да ги тргне рацете од образованието, здравството и безбедносните структури.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ќе ги…

Какви ингеренции има претседателот на Република Македонија?

Денеска на инагурацијата на првата жена претседател…

Новиот состав на Собранието треба да се…

Мандатот на новиот собраниски состав што беше…

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде…

По официјализирањето на изборните резултати, најдоцна на…