Јакимовски со барање до надлежните распустот да трае до 10 февруари, поради омикpoн и ладните paдијатори

t

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски апелира да се продолжи зимскиот распуст на учениците до 10 февруари, не само поради ширењето на омикронот, туку и поради затоплувањето во училиштата.

Апелирам до надлежните да ги земат во предвид препораките на дел од лекарите и да го продолжат зимскиот распуст до 10 февруари. Со тоа од една страна ќе заштедиме на сметките за греење, а од друга страна ако ги слушаме лекарите, продолжувањето на распустот би значело и значително намалување на бројот на заразени од ковид, вели Јакимовски.


Тој стравува дека осум училишта во Карпош ќе останат со ладни радијатори.

Од десет училишта во Карпош, осум се приклучени на мрежата на БЕГ, училиштето Аврам Писевски се затоплува на нафта, а Вера Циривири -Трена користи обновливи изври на затоплување. Ако се случи да запре испораката на топлина осумте училишта кои се на мрежата на Балкан Енерџи Груп ќе останат незатоплени, додава градоначалникот Јакимовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гинекологија преполна: На ГАК се повеќе трудници…

Во моментов има 11 позитивни жени, осум…

Одлични вести во најновата студија на ЦДЦ:…

Американските здравствени власти објавија дека омикрон предизвикува…

Докиќ открива зошто кашламе без пpecтан: Антителата…

Пациентите коишто ќе го прележат омикрон сојот…

Кризниот штаб одлучи: Пократка изолација за заболените…

Втора седница на Главниот координативен кризен штаб…

Омикрон сите ги затвори: Во Америка недостаток…

Малку повеќе од една третина од економистите…