Објавено на:

Јанша изгуби како мало дете: Словенија има нов премиер кој освои рекорден број мандати

t

Педесет и петгодишниот менаџер и основач на партијата Движење за слобода (ГС) Роберт Голоб е јасен победник на неделните избори во Словенија, а јасно е дека актуелниот премиер Јанез Јанша нема да може да формира нова влада.

По пребројувањето на една третина од гласовите во вечерните часови, партијата на Голоб доби 31,9 отсто од гласовите, со што би обезбедиле 39 места во 90-члениот парламент.

Според овие првични резултати, партијата на Јанша би добила 32 места врз основа на 26,1 отсто од гласовите, што останува приближно исто како и пред четири години кога беше релативен победник со најмногу места, но не успеа да формира влада.

Демократската христијанска Нова Словенија (НСИ) на Матеја Тонина, која учествуваше во актуелната коалиција „Јанша“, моментално има девет пратеници со 7,3 отсто од гласовите, а Социјалдемократите (СД) на Тања Фајон со осум места со 6,7 отсто од гласовите.

Левицата (Л) на Лука Месеца исто така би добила околу 4 места во новиот парламент, но во споредба со изборите пред четири години, го преполови својот изборен резултат.

„Денот нека ни донесе нова влада која ќе ги врати демократијата, политичката култура и слободата на медиумите во Словенија“, рече вечерва во изборниот штаб на ГШ Марта Голоб, потпретседател на Голоб, во видео порака дека нивната работа се чека.

„Денес можеме да танцуваме, но утре е нов ден, мора да почнеме да работиме напорно за да ја оправдаме оваа доверба на гласачите“, рече Голоб во видео пораката до поддржувачите.

Во краток твит по објавувањето на првите излезни анкети, Јанша рече дека треба да се почекаат конечните резултати, но министерот за внатрешни работи и член на неговата партија Алеш Хојс призна дека Голоб е релативен победник и додаде дека му честитал.

Политичките коментатори во Љубљана наведуваат дека доколку резултатите од излезните анкети кои му дадоа поголема предност вечерва, Голоб би можел да формира стабилна влада во која би биле само неговата партија и социјалдемократите.

Аналитичарите зборуваат и за консолидација на политичкиот простор бидејќи во новиот парламентарен состав ќе има помалку партии, па така политичката расцепканост ќе биде помалку изразена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…